Kreatywna matematyka

Rozmowa z Agnieszką Kryńską, założycielką Matplanety.

– Pani Agnieszko, co to jest Matplaneta?

– Matplaneta to jest miejsce ciekawych spotkań z matematyką, logiką i komputerem dla dzieci i młodzieży. Tutaj świeże i kreatywne umysły dzieci dostają wyzwania, które w zorganizowany i ustrukturyzowany sposób pozwalają im się rozwijać. Dzieci uczą się matematyki i logiki, ale nie w sposób szkolny. Poznają je poprzez sprawdzanie, eksperymentowanie, zadawanie pytań, zabawę i szukanie własnych różnych dróg rozwiązania problemu. W szkole dzieci często uczą się według narzuconych schematów i  „na sucho”, nie mając odniesienia do rzeczywistej sytuacji, co powoduje, że taka nauka sprawia im trudności.

– Jak wyglądają zajęcia matematyki w Matplanecie?

– Zajęcia zaczynają się od zadania praktycznego problemu, na który odpowiedź może dać matematyka. Problem analizowany jest w grupie, a dzieci same dochodzą do sposobu rozwiązania go. Każde dziecko ma prawo wypowiedzieć się i szukać własnej drogi dojścia do rozwiązania. Prowadzący zajęcia jest mentorem, który ma za zadanie kierować myśli dzieci w odpowiednim kierunku, ale nie podpowiadać gotowych schematów rozwiązania i wyniku. Dodatkowo wyeliminowaliśmy presję czasu i konkurencję. Każdy jest wysłuchany, bo przede wszystkim liczy się proces myślowy.

–  Jakie jeszcze ciekawe zajęcia oferują Państwo dla dzieci?

– Dla starszych dzieci oferujemy również zajęcia z programowania komputerowego – kolejnej nauki, którą traktujemy jak narzędzie do nauki myślenia. Uczymy sztuki skutecznej komunikacji z komputerem, tworzenia własnych aplikacji i gier.  Pracujemy na podstawie naszego autorskiego programu do nauki dzieci.

– A zajęcia z robotami Lego? Czy to jest tylko zabawa?

– Spotkania z robotami to wspaniała przygoda dla każdego młodego odkrywcy. Pracujemy z klockami LEGO Education WeDo oraz Mindstorm EV3, które umożliwiają dzieciom zbudowanie robota wyposażonego w silniki i sensory, a następnie zaprogramowanie go na komputerze. Warsztaty z robotami to interdyscyplinarne spotkania, gdzie dzieci czerpiąc z wiedzy i doświadczenia z różnych dziedzin nauki mogą wymieniać się doświadczeniami, zaprezentować nowatorskie podejście do praw rządzących światem fizyki, matematyki, robotyki itd.

– Poproszę jeszcze o słowo dla rodziców zainteresowanych rozwojem swoich dzieci w kierunku nauk ścisłych.

– Małe dzieci mają otwarte i chłonne umysły. Jeśli pozwolimy im na poszukiwania, odkrywanie świata ‘po swojemu’, jednocześnie podsuwając ciekawe pytania i zadania, to każde jest w stanie zrozumieć podstawowe reguły rządzące światem matematyki. Nie wszystkie muszą chcieć dalej poznawać jej tajniki, mogą mieć pasje i uzdolnienia w innych dziedzinach i bardzo dobrze, bo każdy z nas jest inny. Jednak matematyka to podstawa, drugi język ojczysty wszystkich ludzi.

Chcesz zapisać swoje dziecko do Matplanety?

Odwiedź naszą stronę: www.matplaneta.pl lub znajdź nas na: facebook.com/matplanetaPL